Tunik Elbise Modelleri

Tunik Elbise Modelleri

15 Eylül 2018

Tunik Elbise Modelleri

İnsan hayatını kolaylaştırmak ister. Mümkün olduğu kadar zorluklardan, külfetten arınmış bir hayat herkesin arzusudur. Kadınlar en fazla vakitlerini giyinmek, kıyafet seçmek ve süslenmek için harcamaktadır. İş hayatının ve büyük şehirlerin koşturmacası içinde bayanlar kendilerini yormayacak, pratik tercihler aramaktadır. Tunik elbise modelleri bu konuda kurtarıcı kıyafet görevi görmektedir. Genellikle boru paça pantolon, skinny pantolon ve kalem etek üzerine giyilmektedir. Fakat illa bu seçeneklerle giyilmek zorunda değildir. Her türlü kıyafet üzerine rahatlıkla kullanılabilen bu ürünler her bayanın dolabında en az bir tane bulunmalıdır. Bayanlara modern, zarif ve şık bir görünüm sağladığından her türlü ortamda rahatlıkla giyilebilmektedir. Günlük hayatta sadeleri tercih edilirken özel geceler veya etkinliklerde dantelli, gipürlü, taşı, pullu olan tunik modelleri tercih edilmektedir.

Tunik Elbise nedir?

Genellikle pantolonun üzerine giyilen bol ve uzun kadın gömleği olarak tanımlanan tunik elbise giyimine özen gösteren bayanların vazgeçilmezidir. Genellikle tesettürlü bayanların veya uzun giyinmeyi sevenlerin kullandığı bu elbiseler çeşitli modellerle kaşımıza çıkmaktadır. Her türlü zevke hitap eden modellerin bulunması bu tunik ürünleri aranılan ürünler haline getirmiştir. Kullan kişi sayısının artması ve her türlü kıyafet üzerine yakışmasından dolayı kurtarıcı olmasıyla birlikte markalar modeller üzerinde çalışmalar yapmış ve modelleri geliştirmiştir. İlk favori olduğu zamanlarda çok çeşit bulunamazken şimdilerde ünlü modacılar dahi bu ürünleri tasarlar oldu. Her mevsimde kullanılan bu ürünler mevsimine göre kumaş kullanılarak üretilmektedir. Yaz ve sıcak aylarda kullanılacak ürünler için serin tutacak ve terletmeyecek kumaşlar kullanılırken kış ayları için daha kalın ve yünlü kumaşlar tercih edilmektedir.

Tunik Elbise Tercih Sebepleri

Her bayanın kendine özgü bir giyim tarzı vardır. Tesettürlü bayanların yüzde yüzüne yakın kısmı uzun tunik elbise kullanmaktadır. Çeşitli kıyafetlerle kombinlenerek kendine tarz oluşturan bayanlar oldukça fazladır. Tesettürlü bayanların dışında da tunik kullanan insan sayısı ciddi oranlardadır. Çok rağbet edilmesinin çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Her türlü kıyafetle kombin edilme rahatlığının olması. Çalışan bayanlar her sabah işe giderken neyin üzerine neyi giysem diye düşünmekten yorulmaktadır. İşlerini kolaylaştıracak ürünlerle pratiklik kazanmak istemektedirler. İşte bu pratikliği tunikler sağlamaktadır.
  • Vücut hatlarını kapatmak ki İslam Dini emirlerine göre bayanların vücut hatlarını belli etmeyecek kıyafetler giymesi gerekmektedir. Elbise tunik modelleri tam da dinimizin kritelerine göre olduğundan dolayı talep görmektedir.
  • Geniş kalçaları, basenleri ve göbeği örtmektir. Bayanların hepsi vücut hatlarından memnun değildir. Memnun olmadıkları kısımları örterek diğer insanlardan saklamak istemektedirler. Kusurları örttüğünden dolayı bayanı hem şık hem de zarif göstermektedir.

Tunik Elbise Modelleri

Bazı kıyafetler sadece bir mevsime hitap etmektedir. Oysaki tunikler her mevsime hitap eder. Her mevsim kullanılan, her çeşit insan tarafından tercih edilen bu ürünlerde çok çeşit bulunmaktadır. Günlük ve özel günler geceler için özel olarak tasarlanan tunik elbise ürünlerinde;

- Cepli, cepsiz
- Fermuarlı
- Düğmeli
- Ekoseli
- Kot
- Yarasa kol, düz kol
- Simetrik, asimetrik
- Fermuarsız ve düğmesiz
- Aksesuarlı
- Sade
- Desenli, düz renkli gibi modeller bulunmaktadır.

Modeller yukarıda sıralananlar ile sınırlı değildir. Tasarımcının ve modacının hayal dünyasına bağlı olarak modeller geliştirilmektedir.

Tunik Elbise Modellerinde Renkler

Renkleri ise sezonun trend renklerinden seçilmektedir. Yaz aylarında daha soft ve açık renkler kullanılırken kış aylarında koyu renkler tercih edilmektedir. Yaz aylarında güneş ışığını geri yansıtması ve daha serin olması için açık renkler, soğuk aylarda ise güneş ışığını emmesi ve daha sıcak tutması için koyu renkler kullanılır. Elbise tunik renkleri trend renklere göre bazı dönemlerde değişiklik gösterse dahi siyah ve beyazın yeri tartışılmaz. Düz renklerin yanı sıra çiçek desenli, geometrik desenli birkaç renkten meydana gelen tuniklerin yanı sıra çok rengin karışmasından oluşan karmaşık renkliler de stil sahibi tarafından kullanılmaktadır. Genelleme yapılması çok doğru olmasa da düz renkleri kendini kilolu hisseden bayanlar tarafından daha çok tercih edilip kullanılmaktadır. Karmaşık desenli ve renkli olan tunikler ise daha çok zayıf bayanların tercihidir. Çünkü düz renkler daha zayıf gösterir özellikle siyah, karışık renkler biraz daha kilolu göstermektedir.

Tunik Elbise Trendleri

Her yıl moda değişmektedir. Bu değişiklikten tunik elbise modelleri de nasibini almaktadır. Bayanların hepsi modayı takip etmese bile üretici firmalar bu konuda hassas davranmaktadır. Markalar, o yılın modası ile uyumlu modeller üretmeye özen göstermektedir. Uyum göstermeye dedim çünkü moda tesettür giyimle orantılı hareket etmediğinden belli kriterler çerçevesinde modellere uygulanmaktadır. Şifon kıyafetlerin moda olduğu sezonda şifon kumaş kullanılır, püsküller moda iken tuniğin eteğine püskül detayı yerleştirilir. Böylece tesettür modası kendiliğinden oluşmaktadır.

Son zamanların trendleri arasında nakışlı, ekoseli, dantelli, pullu ve çiçek desenli tunikler bulunmakta. Spor giyinmeyi seven bayanlar penyeden veya lacoste kumaştan üretilmiş çeşitler sıklıkla kullanılmaktadır. Spor tunikler fermuarlı veya düğmeli olarak üretilmektedir. Cep detayı her üründe olmamakla birlikte cepli olanları da bulmak mümkündür. Klasik ve şık tasarımları beğenenler için yakasında veya üzerinde nakış, inci, taş, pul veya dantel işlemeleri olan modeller, leopar desenli, ekoseli, kemerli, şifon uzun tunik elbise modellerinden biri tavsiye edilir.

Tunik Elbise Modelleriyle Şık Kombinler

Şık kombin oluşturmanın en kolay olduğu kıyafetlerden birisi tuniklerdir. Her yaştan bayana, her tarzdan kişiye, her ortama uygun kombin yapmak oldukça kolaydır. Yapılabilecek kombinlerden birkaç örnek verebiliriz:

- Gençler üzeri yazılı üstlerden hoşlanmaktadır. Spor tarzı benimseyen gençler için özel olarak tasarlanmış olan üzerinde genellikle İngilizce ifadelerin yazılı olduğu tuniklerin altına giyilen kot hem spor hem de şık duracaktır.

- Tunik elbise üzerine renk uyumu gözetilerek kombin yapılan trençkot çok zarif bir görünüm sergileyecektir.

- Üzerinde çeşitli desenlerin, figürlerin olduğu baskılı, likralı kumaşlardan üretilen tunikler, altına kot ve düz pantolon giyilerek kombin edilebilir. Baskının renklerine uyumlu bir renkte pantolon seçilirse daha güzel olur. Örneğin sarı üzerine beyaz baskılı tunik altına dar paça beyaz pantolon harika olacaktır.

- Çiçekli tunikleri çok sevimlidir. Giyen bayana da bir sevimlilik katmaktadır. Minyon tipli bayanlara yakışan bu modeller daha çok günlük kıyafet olmaya daha uygundur. Fakat doğru kombinlendiği zaman özel gecelerde de giyilebilir. Örneğin siyah beyaz çiçekli tunik altına giyilen kırmız pantolon her türlü gece aktivitesinde kullanılabilir.

- Siyah işlemeli, dantelli veya pullu elbise tunik altına giyilecek siyah pantolon veya kalem etek özel gecelerin tercihi olabilir.

- Ekose gömlek kumaşlarında tasarlanan tunikler altına kot bol paça pantolonlar tercih edilebilir. Ekose desenliler gibi kalın veya ince çizgili modellerde de aynı tercih değerlendirilebilir

- Ferace kumaşları son dönemlerde yaz aylarının en fazla rağbet gören kumaşlarıdır. Bu kumaşlar hem serin tutmakta hem de giyen bayanı zayıf ve şık göstermektedir. Bundan dolayı tiril tiril duran bu kumaşlardan üretilen tuniklerin altına her tür pantolon veya etek şık durmaktadır.

- Büyük bedenli bayanlara, ince kumaştan imal edilmiş tuniklerin altına kumaş pantolonla kombin yapmaları tavsiye edilir.

Blog Sayfası
1
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.