Muhafazâr giyimin vazgeçilmez parçaları arasında yer alan tunik modellerine, ÂLÂ Tesettür'ün birbirinden özel fırsatlarıyla hemen sahip olabilirsiniz.

Tunikler;  retro, modern, spor ya da klasik kombinlerin en şık tamamlayıcısı olarak öne çıkıyor. Trendlerle birlikte yenilenen tesettür tunik çeşitleri, pratik kullanımlarının yanı sıra birçok kombine kolayca adapte olabilmeleriyle de işinizi kolaylaştırıyor. Dahil olduğu tüm kombinlere bambaşka bir hava katan tunik modelleri, tesettür şıklığını girdiğiniz her ortama yansıtmanızı mümkün kılıyor. Püsküllü, fermuarlı, dantelli, düz renkli ya da desenli seçenekleriyle beğeninize sunulan tesettür tuniklerle, her zaman ve her ortamda stilinizi yansıtmanız mümkün. Dilerseniz salaş bir tunikle sokak modasını yakalayın, dilerseniz şifon tuniğinizle moda rüzgârını girdiğiniz mekânlara estirin.

Son dönemin yükselen trendlerinden biri olan asimetrik tuniklerle kıyafetinize hareket katabileceğiniz gibi, kot bir model tercih ederek hem rahat hem şık bir kombin oluşturabilirsiniz. Mint, pembe, somon, nar çiçeği, ekru, saks ve pudra gibi gözde renklerle kombinlerinizde dilediğiniz etkiyi yakalayabilirsiniz. Desenli eşarplarınızla düz renkli tunikleri kombine edebilir, veya sade bir tunikle, geometrik ya da çiçek desenli eşarp ve şalları birleştirerek çok daha zarif bir imaja sahip olabilirsiniz.

Filtrele

Tesettürlü bayanların ve vücut hatlarının belli olmasından hoşlanmayan bayanların som dönemlerde tercihlerini tunik ve kombinlerinden yana kullanmaktadırlar. Yaz kış her mevsimde kullanılabilen Ala Tesettür tunik çeşitleri her ortamda şık ve zarif görüntüsü ile giyilebilmektedir. Uzun, bol kadın gömleği olarak tanımlanan tunik modelleri hanımların elinin altında bulunması gereken kurtarıcı kıyafetlerdendir.

Günümüzde hangi bayanın gar dolabını açarsanız açın en az bir tane tunik muhakkak görürsünüz. Genç, orta yaşlı veya yaşlı fark etmeden her yaştan bayanın rağbet ettiği ve elinden gelse her renginden alacağı tunikler birçok kadın kıyafeti üreten marka tarafından imal edilmeye başladır. Eskiden sadece tesettür firmaları tarafından tesettür tunik olarak üretilen tunikler artık nerdeyse her markada bulunmaktadır. Farklı markların üretim yapması modellerini ve çeşitlerini de artırmıştır.

Tunik Seçiminde Mevsim Faktörü

Hanımlar gün, saat, tarih, mevsim fark etmeden hep şık olmak ve bu şıklığının etrafındaki insanlar tarafından görülüp beğenilmesini isterler. Tesettür tunik modelleri şıklığı yaz kış devam etmektedir. Sadece seçim yaparken mevsim şartlarını dikkate almak gerekir. Tabi burada en önemli etken ürünün kumaşıdır. Tesettür giyim tunik markaları yaz ve güneşin etkisinin fazla olduğu mevsimlerde daha ince, terletmeyen, hava sirkülasyonu yapabilen kumaşlardan üretmektedir. Yeni sezon tunikler üretilirken genellikle şifon, penye, pamuklu kumaşlar kullanılmaktadır. Kış ve soğuk olan diğer aylar için sıcak tutacak kaşmir, yünlü kumaşlar tercih edilir. Sezonluk olarak üretimde kullanılan kumaşlar değişmektedir. Fakat özellikle yaz aylarında kumaş seçimini yaparken iç göstermemesine dikkat edilmelidir.

Tunik Rengi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bundan birkaç yıl öncesine göre harika modeller üretilmektedir. Muhafazakar bayanların moda danışmanlığını yapan stilistlerin, tasarımcıların tasarladığı harika tunikler bulunmaktadır. Tasarımın farklı olması önemlidir fakat en güzel tunikler bayana en çok yakışandır.  Bayanın kendine yakışan tuniği seçmenin en birinci basamağı renk seçiminin doğru yapılmasıdır. Cilt rengini dikkate alarak tunik seçimi yapılmalıdır. Siyah tunik sarı, esmer, kumral hemen hemen her bayana yakışır. Fakat soluk tenli bir bayanın tunik alırken çok açık sarı alması, koyu tenli olanların ise kahverengi alması doğru olmayacaktır. Açık tenli bayanların daha koyu renklere, esmer tenli hanımların ise açık tonlu renklere yönelmesi gerekir. Açık mavi tunik kombinleri esmer tenli bir bayanı muhteşem gösterecektir.

Açık tenli bir bayan özel bir geceye katılacağında kendini güzel, zarif ve şık hissedeceği bir tercih yapmalıdır. Bu tercihte kırmız tunik ve beyaz pantolon kombini olabilir. Bu kombin açık tenli bayanı bir efsane gösterecektir.  Renklerin mekanlarla uyumu vardır. Siyah ve lacivet resmi mekanların ve gecelerin rengidir. Devlet kamu kuruluşlarının özel davetlerine katılan bay ve bayanların hepsinin siyah veya lacivert giyindiği bir gerçektir. Asaletin simgesi olan lacivert tunik kombinleri tesettürlü bayanların resmi davet seçeneği olabilir. Piknik, gezi, sporla alakalı gündelik aktivitelerde ise gençlerin tercihi askeri yeşil tunik modellerinden yanadır. Yeşil tunik altına giyilen toprak, lacivert, bej, beyaz, siyah, kot veya kumaş bol paça pantolonlar çok spor bir görüntü verecektir. 

Tesettür Kaidelerine Uygun Tunik Tercih Etmek

İslam dinen göre, el ve yüzlerinin dışında kalan yerlerini vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde örtmesi emredilir. Tesettürlü bayan tunik modelleri tercihi yapılırken bu kritirlere uymasına özen gösterir. Peki, kriterlere göre seçim nasıl olmalıdır:

- Yaz mevsiminde krep tunik modelleri oldukça fazladır. Krep diğer kumaşlara göre biraz daha iç göstermektedir. İçini göstermeyen modeller seçmek gerekir. Şayet içi gösteren tunik seçiliyorsa içine uzun kollu bir üst kıyafet giyilmelidir.

- Muhafazakar bayan tunik modelleri daha bol olmalıdır. Bol olması rahat etmek açısından güzel bir tercihtir. Bol denilinde hanımın bedeninden büyük beden alması kastedilmiyor. Model olarak daha bol tasarlanmış ürünler kastedilmektedir.

- Bayan tesettür tunik modelinin boyunun kısa olmayıp en az dizlere kadar olması tercih edilmelidir. Bazı markaların tunik boyunu biraz kısa tutabilmektedir. Bunun için tesettür markaların ürünleri daha uygun olabilmektedir.

Tunik Çeşitleri

Bayanların hem sade hem de şık ve asil olarak kullanabildiği tunik çeşitleri günümüzde oldukça modadır. Her yıl değişen moda kriterleri tunikte renklerde, modellerde olmaktadır. Ama tunik her sezonda en gözde parçalar arasına girmeyi başarmaktadır. Her sezon değişen tunik modelleri sezonu moda kriterlerine uygun olarak tasarlanmaktadır. Kadın tunik modellerinde çeşitlilik farklı kumaşların, renklerin, tasarımların kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Tunik çeşitleri:

- Üretiminde kullanılan kumaşa göre çeşitliliktir ki yaz aylarının gözdesi ketenden üretilen tuniklerdir. Keten tunik modelleri hem serin tutmakta hem terletmez hem de gözenekli yapısıyla vücudun rahat hava almasını sağladığından dolayı sıcak aylarda rağbet görmektedir. Gün içerisinde pratikçe giyilen, çabuk kırışmadığı için ütü gerektirmeyen penye kumaşlar günlük tunik modellerinde daha fazla kullanılmaktadır. Şifon, ferace kumaşı gibi kumaşların dokusu narin olduğundan ve zarif görüntüsünden dolayı daha çok gece davetlerinde giyilmektedir.

- Sade veya renkli desenli kumaşlarda üretilmesine göre çeşitliliği vardır. Üzerinde çiçek, figür, yazı, enine çizgi, boyuna çizgi veya geometrik desen bulunan desenli tunik modelleri her mekanda giyilme özelliğiyle tasarlanmıştır. Siyah beyaz geometrik desenli tuniğin altına giyilecek sarı pantolonlu kombinle bir bayan gündüz veya akşam yapıla davetlere katılabilir. Şık tunik modelleri arasında bulunan geometrik desenlilerin yanında üzeri harflerle dolu veya karışık renkli çiçeklerle dolu desenli tunikler İspanyol paça kot pantolonlarla günlük kullanım için oldukça idealdir.

- Tunik üzerine eklenen detaylar ile şekillendirilen modeller bulunmaktadır. Eteğinin ucuna eklenen dantelle şıklığına zarafet katan bu modeller farklı ortamlarda giyime uygundur. Dantelli tunik modelleri sadece etekte dantele sınırlı kalmayıp cep, kol uçları gibi farklı bölgelere de dantel eklenebiliyor. Tuniğin etek kısmının kloş, düz veya pileli olması farklı bir tarz meydana getirmektedir. Pileli tunik modelleri ve balon etekli modeller özellikle zayıf bayanlarda çok şık durmaktadır.

- Tuniğin şekline göre çeşitliliği vardır ki bu çeşitlerden en çok beğenilen ve rağbet göreni asimetrik tunik modelleri ve arkası uzun önü kısa modellerdir.

- Son olarak tunik üzerinde kullanılan pul, inci, taş, tüy gibi detaylar ile fermuar, kemer, gibi aksesuarlarla şık tunik modelleri elde edilmektedir.

Tuniklerin Fiyatları Ne Kadardır?

Günümüzde bayanlar şık olabilmek için moda evlerine, güzel olabilmek için güzellik merkezlerine tonlarca para dökmektedir. Sadece parası olan mı güzel veya şık olacak? Tabi ki hayır, şık olmak için illa tonlarca para harcamaya gerek yoktur. Neyi nasıl ve nerede kullanacağını bilmek şık olmanın en önemli ipuçlarıdır. Tunik fiyatları kullanılan kumaşın kalitesine ve aksesuarlarına göre değişmektedir. İpeksi kumaşlardan üretilen tunikler yüksek meblağlar ile satılırken penye kumaşlardan gündelik için satılanlar daha uygun fiyatlı olacaktır. Uygun tunikler üzerine eklenen aksesuarlar ile oldukça şık olabilmektedir. Tuniklerin üzerinde bazen inci, taş, pul, baskı gibi bazı detaylar bulunmaktadır. Bu detayların her şeyde olduğu gibi pahalısı ve ucuzu vardır. Pahalı malzemeler kullanıldığında doğal olarak fiyat artmaktadır. Oysaki ucuz malzemenin kullanıldığı modeller ucuz tunikler olarak satılmaktadır.

Tuniklerin fiyatlarını artıran bir diğer etken ise özel üretim olması veya markası diyebiliriz. Bazı markalar ürünlerini satışa çıkarırken marka ücretini de ürünün üzerine eklemektedir. Ondan dolayı marka ürünlerin fiyatları daha yüksektir. Değişik tunik modelleri farklı markalar tarafından farklı fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Tasarımcıların elinden çıkan özel üretim moda tunikler ise fiyat olarak oldukça yüksektir. Burada tercih tamamen kullanıcının kendine aittir. Zarif tesettür tunik modelleri üreten farklı firmaların olması fiyatların çok yükselmemesine de neden olmaktadır. 

Genç tunik modelleri

Tunikler üretilmiş en kullanıma açık ürünlerdir. Dileyenin istediği mekanda istediği kombinasyonla kullanım kolaylığı sağlayan gözde parçalardır. Her yaştan bayana hitap ettiğinden her bayanın dolabında bulunması elzem ürünlerdendir. Genç tunik modellerinin yanında orta yaş ve yaşlılar için de tunik bulmak mümkündür. Sokakta gezerken şöyle etrafınıza bir bakın muhafazakar ve daha dikkatli giyinmeye özen gösteren gençlerin büyük kısmı pantolon veya etek üzerine tunik giymektedir. Farklı markaların çeşitli modellerinin olması sektörü canlandırmakta ve renklendirmektedir. Enerji ile dolu olan gençlerin hareketlerini sınırlandırmayacak kıyafetlere ihtiyaçları vardır. Genç tunik modelleri tam da bu kriteri sağladığından daha fazla rağbet görmektedir.

Genç Tunik Modelleri ve Kombinleri

Elbise, etek gibi kıyafetler güzel bir görüntü vermektedir fakat gündelik hayatın koşturması içinde biraz zahmetli olmaktadır. Eşofman veya kot pantolon üzerine giyilen penye tunik, altına giyilen spor ayakkabısıyla tam sporcu rahatlığı yakalanabilir.  Hem rahat hem de şık olan bu kombin okula giderken, çalışırken idealdir. Gündelik hayatın yanında gençler arkadaş davetlerine, düğün, nikah gibi özel davetlere katılırken de tunik tercih etmektedir. Zarif, asil ve şık duran genç tunik modelleri ve fiyatları oldukça cezp edicidir. Uygun fiyatlarla alınmış gri, lacivert veya siyah şifon tuniğin altına giyilen kumaş boru paça pantolon harikalar meydana getirir. Şıklığı tamamlamak için stiletto ayakkabı ve ele alınan küçük çanta ile ortamın en şık bayanı olunabilir. Bu tür gecelerde duruşu cazip göstermek için giyilen topuklu ayakkabı tuniği kaldırıp daha zarif gösterir. Etekleri dantelli modeller ise özel davetler için güzel bir tercihtir.

Kapalı tunikler

İslam Dinine göre tesettür farzdır. Tesettürden kasıt ise, bayanın el ve yüzü dışında bütün vücudunu, vücut hatlarını belli etmeyecek şekildeki kıyafetlerle örtmesidir. Tesettürü benimseyen kapalılar için tunik çeşitleri üretilmektedir. Tunik uzun ve bol kadın gömleği olarak tanımlanmaktadır. Tanımından da belli olduğu gibi bol ve uzun yapısı ile tam tesettürlü hanımlar için tasarlanmış gibidir. Kapalı olup şıklığına dikkat eden bayanların tarzına uyum sağlayacak çok farklı modelleri bulunmaktadır. Hem pratik hem şık olduğundan dolayı sadece kapalılar tarafından değil giyimine ve rahatına özen gösteren hanımlar tarafından da rağbet gören bir ürün olduğundan farklı markalar tarafından da üretilmektedir. Bu modeller işte, davetlerde, gecelerde, sporda rahatlıkla giyilmektedir.

Kapalı Tunik Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kapalı tunik modelleri çok fazladır. Fakat bu ürünlerin alırken bayanların dikkat etmesi gereken bazı özellikler vardır:

- Öncelikle yaz aylarında daha fazla kullanılan tuniklerin iç göstermemesine dikkat edilmelidir. Bu durum tesettüre uymayacaktır. Bundan dolayı içine farklı bir kıyafet giyip sıcaklarda terlememek için keten tarzı kumaşlar tercih edilmelidir.

- Vücut hatlarını belli etmeyecek bollukta ve uzunlukta olmalıdır. Bazı modeller dar ve kısa olabiliyor. Kapalı bayanların tercihini uzun ve boldan yana kullanmaları İslam Dini emirlerine daha uygun olacaktır.

- Tunik üzerine takılan eşarbın renklerinin uyumlu olması bayanın şıklığı açısında önemlidir. Siyah bir tunik üzerin kırmızı oldukça şık duracağı gibi siyah eşarp da çok asil gösterecektir. Yüz şekline göre şal veya kare örtü takılmalıdır.

Kışlık tunik modelleri

Kış aylarını gelmesi, soğukların artması ile birlikte kışlık tunik ve kalın giysiler kaldırıldıkları yerden çıkarılmaya başladı. Kış aylarında giyilen kıyafetler genellikle sıcak tutan kaşe, yünlü kumaşlardan üretilmektedir. Her mevsimin kendine göre bir tarzı vardır. Kış aylarında güneş ışığını daha çabuk çeken renklerden çeşitli modeller tasarlanmaktadır. Spor giyinen bayanlardan klasik giyinenlere kadar herkese hitap eden modelleri bulunmaktadır. Tesettür markalarının yanı sıra diğer markalar da tunik tasarımı ve üretimi yapmaktadır. Kışlık tunik modelleri ve fiyatları kumaşına, markasına ve modeline göre değişmektedir. Özellikle son dönemlerde çokça beğenilen kapüşonlu tuniklerle yapılan kombinler hem rahat hem de şık bir görünüm sergilemektedir. Kapüşonlu tuniklerde gri daha çok beğenilmektedir. Gri tunik ile siyah bol eşofman çok güzel bir kombin oluşturmaktadır.

Kışlık Tunik ve Renk Uyumu

Yaz aylarında açık, bahar aylarında canlı, kış aylarında ise çoğunlukla koyu renkler kullanılmaktadır. Aslında genellemek yapmak çok doğru değildir. Çünkü artık her mevsim her renk moda olabiliyor. Moda olan renklerde insanlar tarafından beğeniyle kullanılmaktadır. Tesettür kışlık tunik çeşitleri ağırlıklı olarak bordo, gri, siyah ve lacivert renklerinden üretilmektedir. Bordo tuniğin altına koyu gri, siyah asil durmaktadır. Açık veya koyu olarak kullanılan gri tunikler siyah pantolonla, lacivert tunik sarı, kırmızı gibi renklerle kombin yapılabilir. Siyah sil bir renk olduğundan siyah kışlık tesettür tunik her ne renkle kombin yapılırsa yapılsın asaletini devam ettirecektir. Ayrıca kışlık tuniklerin üzerinde kullanılacak olan eşarbın renklerinin de uyumuna özen gösterildiğinde şık ve zarif bir görüntü elde edilir.

Penye Tunik

Fransızca taramak fiilinden türetilmiş olan penye, bir pamuk ipliği üretim yöntemi ve çeşididir. Pamuklu iplikten üretilen pamuklu kumaş diyebiliriz. Pamuk ipliği tarama işleminden geçirilerek uzun ve ince kalitede pamuk elyafı oluşturulur. Bu pamuk elyaf işlenerek ipliğe o da dokunarak kumaşa dönüşmektedir. İnce ve terletmeyen pamuk hammaddesinden üretildiğinden daha çok yaz ayları için üretilen penye tunik modelleri gibi giysilerde kullanılmaktadır. Yaz aylarında yoğun olarak kullanılsa da kış aylarında kalın penyeler kullanılarak kışlık tunik üretimi yapılmaktadır. Renk ve modelleri ile mevsimine ve ayına göre değişiklik göstermektedir. Tasarımcıların ve modacıların tamamen hayal ürününe bağlı olarak çeşitlilik göstermektedir. Kişi tarzına ve stiline göre tercih yapabilir.

Penye Tunik ve Kullanım Alanları

Penye tunik modelleri sadece spor veya klasik diye sınırlandırmak doğru değildir. Muhafazakar bayanların daha çok tercih ettiği tunikler kullanım rahatlığı ve uzun olmasından dolayı birçok bayan tarafından tercih edilmektedir. Gündelik acil işlerde üzerine alıp çıkmak için de gece davetleri içinde penye tunikler kullanılmaktadır. Aralarındaki fark ise penye kumaşının kalitesi, tasarımı, aksesuarları ve detaylarıdır. Günlük spor tarzı beğenenler penye tunik altına eşofman veya kot boru paça veya İspanyol paça kot pantolonla kombin yapabilir. Bir akşam yemeği davetinde veya eğlencede klasik pantolon ile kombin yapmak doğru olacaktı. Penye tuniklerde düğmeli, düğmesiz, cepli, cepsiz, asimetrik, düz modeller bulunmaktadır. Kıyafeti ve tarzı bütünleyen ayakkabı, çanta ve eşarp ayrıntısını unutmamak gerekir. Ayakkabı çanta kendi arasında tunikle uyumlu renklerden seçilebilir.

Spor Tunik Modelleri

Çalışan bayanlar her sabah çalıştıkları ortamın resmiyetine göre klasik giyinmektedir. Bazı meslek gruplarında klasik giyinmek mecburi iken bazı mesleklerde mecburi bir durum yoktur. mecburi klasik giyinenler her sabah kumaş gömlek, etek veya pantolon, kumaş ceket, topuklu ayakkabı giymekten bıkarlar. Hatta bıkmanın yanı sıra bedenleri yorulur. Bu yorgunluğu tatil günlerinde spor tunik ve kıyafetlerle gidermek isterler. Klasik giyinme zorunluluğu olmayanlar ise bazı günler bedenlerini rahatlatmak için sporu tercih ederler. Kalın veya ince penyeden üretilen tesettür spor tunik modelleri altına kumaş pantolon giyildiğinde biraz daha resmiyet katılabilir. Fakat spor olmak ve rahat hissetmek isteyenler ise kot pantolon veya eşofmanla çok rahat edebilirler.

Spor Tunik ve Hafta Sonu Etkinlikleri

Son zamanlarda bazı ünlüleri çocukları ile hafta sonu eğlencelerinde televizyonlarda izlemekteyiz. Üzerlerinde pullarla veya incilerle işlenmiş tunik altında ise rahat pantolonlar olur ve göz kamaştırırlar. Muhafazakar dünyanın spor tarzı modasını oluşturan tunik kombinleri ve modelleri de dikkatleri çekmektedir. Hafta sonu çok güzel bir güne uyanan insanlar dağ tepe dolaşmak ve güneşi içlerine çekmek isteyebilir. Kumaş etekle bu yapılamayacağına göre spor tesettür tunik kombini tercih edilecektir. Üstte uzun bol spor tunik altında rahat bir pantolon veya eşofman, spor ayakkabı ve pantolonla uyumlu, tuniğe yakışan eşarpla istediğiniz kadar yürüyebilir, gezebilirsiniz. Burada dikkat edilecek husus tuniğin kumaşının pamuklu, terletmeyen, havayı kolaylıkla geçiren rahat türden olmasıdır.

İş Yerinde Spor Tunik Giyilir mi?

Kapüşonlu, baskılı, garnili, çiçek veya geometrik desenli, asimetrik, düz, kolyeli spor tunik tesettür modelleri bulunmaktadır. Spor deyince sanki işyerinde asla giyilemeyip sadece günlük hayatta ve hafta sonları giyilebilen bir kıyafet gibi algılanmaktadır. Oysaki doğru tercih ve kombin yapıldığında işyerinde giyilebilecek ürünlere dönüşürler. Şunu asla unutmamak gerekir ki bir kıyafeti tarz haline getiren, ne ile nasıl kombin yapıldığıdır. Spor bir tunik kot pantolonla, spor ayakkabı, sırt çantası ile kombin yapıldığında günlük kıyafet olurken keten veya kumaş pantolon, sivri topuk ayakkabı, el çantası, broş veya kolye ile bütünleştirildiğinde ise tam bir işyerinde giyilebilecek klasik tarza bürünür.

Şifon tunik 

Tunikler iş hayatında ve gündelik hayatta rahatlıkla kullanılabilen bir kıyafet türüdür. Rahat ve kolay kombin yapılabildiğinden dolayı bayanların çoğunluğu tarafından tercih edilmektedir. Yaz gibi sıcak, kış gibi soğuk mevsimlerde kullanıma uygun olarak üretilen tunikler çok çeşitli renklerde satışa sunulmaktadır. Kış ayları için sezon renkleri ile birlikte siyah, lacivert, gri ve bordo gibi koyu renkler kullanılırken yaz aylarında sarı, pembe, mavi gibi açık renkler tercih edilir. Tuniklerin üretiminde çeşitli kumaşlar kullanılmaktadır. Bu kumaşlar keten, penye, yünlü, kaşmir, şifon gibi kumaşlardır. Şifon tunik modelleri daha çok yaz ve sıcak ayları için üretilirken kaşmir ve yünlü tunikler yaz ayları için üretilmektedir.

Şifon Tunik ile Gecenin Yıldızı Olun

Günlük hayatta spor tarz tunikler kullanılmaktadır. Spor tuniklerin altına giyilen kot pantolonlar ve günlük ayakkabılar şıklıkla beraber rahatlığı da sağlamaktadır. Genellikle günlük kullanılan tuniklerde süs, aksesuar, detay oldukça azdır. Daha gösterişsiz olması rahat hareket edebilmeyi kolaylaştırmak içindir. Kumaş olarak ise penye gibi çabuk kırışmayan ve kırışmadığı için ütüye az ihtiyaç hissedilen penye kumaşlardır. Şifon, ince kumaşlar arasında yer almaktadır. Asimetrik, simetrik, nakışlı, taşlı, aksesuarlı modelleri ile şifondan yapılan tunikler ise daha çok davetler ve özel gece etkinliklerinde tercih edilmektedir. Şifon tunik modelleri, sivri burun ayakkabı, portföy çanta, kalem etek veya kumaş pantolonla kombin yapıldığında gece için uygun olacaktır. Tabi gecenin yıldızı olabilmek için renk uyumuna dikkat etmek gerekecek.

Uzun tunik modelleri

Bayanlar kıyafet seçimi için saatlerini harcamaktadır. Bu harcanan zaman her gün ise belli bir zaman sonra yormaya başlar. Çalışan bayanlar her gün kalkıp kıyafet seçmek zorunda kalmaktan yorulur ve daha pratik kıyafetler isterler. Uzun tunik çeşitleri bayanların bu isteğinin maddeye dönüşmüş halidir. Ütü istemeyen kumaşlardan seçildiğinde üzerine takılan eşarp, altına giyilen pantolon değiştirilerek her gün farklı bir tarz yakalanabilir. İş hayatı şıklığını ve günlük hayat şıklığını yakalamanın en kolay yolu en az iki tane tunik sahibi olmaktadır. Biri yazlık biri kışlık olan bu tunikler aksesuarla ile hareketlendirilebilir.  Kışlık uzun tunikler daha çok kalın, sıcak tutan kumaşlardan imal edilirken yazlık olanlar ince ve serin tutan kumaşlardan üretilmektedir.

İş Hayatında Uzun Tunik Modelleri

İş hayatı çok gergin olduğundan insan kendini içinde rahat hissedebileceği kıyafetler giymek istemektedir. Oturup kalkarken, koştururken tesettür uzun tunik modelleri hanımların kendilerini rahat hissetmesini sağlar. Tesettür gereği bol ve uzun olması hareketleri sınırlandırmaz. Nakış işlemelerle, sık olmamakla birlikte pul detayları, yoğun olmayan taşlar rahat olduğu kadar şık bir görünüm de vermektedir. İş yerinde kullanılacak tuniklerin cepli olması daha bir kolaylık sağlar.  Tunikleri asimetrik, arkası uzun önü kısa, dantelli,      nakışlı, desenli gibi modelleri vardır. Bu modelle iş hayatı için uygun olup renklerin daha siyah, lacivert, koyu gri gibi koyu tonlardan seçilmesi daha uygun olacaktır. Uzun tesettür tunik altına keten veya kumaş pantolon giyilirse kombin işyerinde rahatlıkla giyilebilir.

Gündelik Hayatta Uzun Tunik Modelleri

Tesettür el ve yüz dışındaki kalan yerleri vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde örtmektir. Allah’ın tesettür emrini yerine getirmek isteyenler bu kriterlere uygun kıyafetler giymelidir. Uzun penye tunik modelleri tam olarak tesettür anlayışına uygun olarak tasarlanmış gibidir. Günlük hayattan iş hayatına kadar her alanda giyilebilen bu ürünlerin hanımların tarzı düşünülerek üretilmiş değişik modelleri bulunmaktadır. Bu modeller giyileceği ortama göre değişik kıyafet ve aksesuarlar ile kombin yapılmalıdır. Bayanlar günlük hayatta pratik ve şık olduğundan dolayı tunikleri fazlaca kullanmaktadır. Sezonun trend renklerine uygun olarak üretilen bu penye uzun tunikler eşofman veya kot pantolon ile rahat bir şekilde kullanılır. Penyeler çabuk kırışmadığı için her gün ütü de gerektirmez. Günlük hayatta giyileceğinde sivri topuk ayakkabı kullanılmaması tavsiye edilir.

Yarasa kol tunik

Tuniklerin çeşitli modelleri bulunmaktadır. Bu modeller bazen şekillerine bazen üzerinde bulunan işlemelere göre isimlendirilmektedir. Baskılı model denilen tuniklerin üzerinde sağlığa zararsız bir usulle basılmış olan çeşitli şekiller olduğundan baskılı denmiştir. Asimetrik modellerin ise etek kısmı simetrik olarak kesilmeyip asimetrik indiğinden asimetrik olarak isimlendirilmiştir. Yarasa kol tunik modelleri ise yarasa hayvanının bedeni ile bitişik kol yapısına benzediğinden bu isim verilmiştir. Elin bileklerinde dar iken bedene bitişeceği yere kadar genişleyen bu modeller özellikle genç bayanlar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Belden ince kumaş kemerli ve kemesiz modelleri vardır. Gündelik hayatta kullanıma uygun penye kumaşlardan üretilenler olduğu gibi özel geceler için krep tarzı ince kumaştan üretilenleri de vardır.

Vücut Şekillerine Göre Yarasa Kol Tunik

Tuniğin güzel durması ve gösterişi vücut şekline göre seçilmesi ile yakından alakadardır. Vücut şekli düşünülmeden giyilen kıyafetler yakışmaktan çok kötü bir görüntü oluşturacaktır. Yarasa kollu tunik modelleri her beden yapısına uygundur. Fakat belden kemerli modellerini ince bel yapısına sahip olanlar kullanmalıdır. Daha çok basenleri geniş olan bayanlar basen kısmını kapatmak ve daha zarif gözükmek için krep kumaştan üretilmiş kemersiz yarasa tunikleri tercih etmektedir. Çeşitli renklerde üretilen bu modellerin en çok beğenilenleri saks mavisi, siyah, lacivert, askeri yeşil renkleridir. Gece davetlerinde özellikle bol taş ve pul işlemeli olanları giyilmektedir. Işıl ışıl ve zarif bir görüntü için siyah yarasa kol tunik üzerine kırmızı şal veya eşarp yeterli olacaktır.

Yazlık tunikler

Kış denilince insanı aklına karamsar bir ortam gelirken yaz denilince güneşin her tarafı aydınlattığı günlük güneşlik neşeli günler gelmektedir. İnsanın ruhunun bir yansıması olarak mevsimlerin kıyafetlerinin renkleri ve tasarımları değişmektedir. Yaz dönemlerinde havanın sıcak olması ve güneşin etkisinin fazla olmasından dolayı ince kumaşlardan üretilmiş yazlık tunik modelleri tercih edilmektedir. Yazlık tuniklerin kumaşında özellikle terletmeyen, hava sirkülasyonunun rahat olduğu ince yapılı penye tarzı kumaşlar kullanılmaktadır.

Penyenin yanı sıra keten, krep, şifon da yazlık ürünlerde kullanılan kumaşlar arasındadır. Yazlık tesettür tunik modelleri seçilirken ince olmasından dolayı altına ekstra bir kıyafet zorunluluğunun olmayacağı kumaşlar seçilmelidir. Tesettür gereği teni belli eden kıyafeti giymek doğru olmayacağından tunik altına uzun kollu bir kıyafet giyilmesi gerekir. Giysi üzerine giysi yaz aylarında kimsenin istemeyeceği ve insanı rahatsız eden bir durumdur.

Yazlık Tunik Renkleri

Bol kesim, ince olan kıyafetler insanı yaz aylarının sıcağında rahatlatmaktadır. Yaz aylarında dışarıda çalışan veya işlerinin büyük bölümü dışarıda olanların rahat kıyafetler seçmesi sağlıkları açısından daha önemlidir. Yazlık tesettür tunik modelleri hem bol hem de ince yapıları ile tam yaz sıcakları için tasarlanmıştır. Ayrıca yazlık tuniklerin renkleri sarı, pembe, mavi gibi güneş ışığını yansıtan tarzda açık tonlardan seçilmektedir. En beğenilen ve en fazla satışın yapıldığı renk ise beyazdır. Beyazın bütün renklerle kolay kombin yapılmasın ve güneşten daha az etkilenmesi bu beğeni ve satışta etkilidir. Fakat yaz geceleri için özel üretilen modellerde siyah ve lacivert de kullanılmaktadır.

Yelekli tunik

Kolsuz ve genellikle kıyafetlerin üzerine giyilen bir üst kıyafet olan yelek hem spor kıyafetler ile hem de klasik kıyafetlerle kullanılmaktadır. Yelekli tunik modelleri uzun ve oldukça sık bir duruşa sahiptir. Yelekli tunikler etek, pantolon etek, kumaş pantolon, dar, boru pantolon, dar paça kot pantolon, elbise ve İspanyol paça pantolonlarla kullanılabilir. Kullanıldığı kıyafetle spor veya klasik tarza bürünebilir. Etekler veya kumaş pantolonlarla kullanıldığında iş yerlerinde bile kullanılacak klasikliğe ulaşırken kotlar, elbiselerle kullanıldığında rahat ve şık gündelik kıyafete dönüşür. Yelekli tunikler, kemer, fermuar veya düğme, kuşak ve ceple çeşitlendirilmektedir. Tokalı, kürk yakalı, kot kumaştan üretilen modeller her zevke hitap etmektedir.

Kapitone Yelek Tunik Modası

Yelekli tunik modelleri farklı kumaşlardan üretilmektedir. Kullanılan kumaşa, modeline ve aksesuarlarına göre fiyatlandırılmaktadır. Son zamanlarda özellikle gençler arasında kapitone kumaştan üretilen ve fermuarlı olan yelek kumaşlar oldukça modadır. Bazen yağmurluk tarzı kumaşlardan da üretilen bu modeller çok farklı mekanlarda kullanılmaktadır. Daha çok rahat ve kolay kombin edilerek günlük hayatta kullanılsa da asimetrik kesimliler ve dantel eklentili olanlar özel davetlerde de tercih edilmektedir. Renkli düz renk kumaşlarda imal edilenler daha sade giyinmeyi sevenlere hitap etmektedir. Gençler arasında karışık yelek olarak da isimlendirilen çeşitli renklerin olduğu desenli yelekler kombin konusunda oldukça şanslıdır. Farklı renklerden pantolon, etek veya elbise ile çok zarif duracaktır. Ayrıca büyük bedenlerinin bulunması ise kilosundan şikayetçi olan bayanların yüzünü güldürmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.